Anasayfa  Anasayfam Yap  Sık Kullanılanlara Ekle  Reklam  Künye  İletişim 2019-01-19  
 
 
 
 
Ana Sayfa | Çumra okullar | Çumra | Gündem | Nöbetci | Spor | Foto Galeri | Video Galeri | Firma Rehberi | İlanlar |
 
 
 
 
 
  24 Haziran'ın önemi - S. ARABACI | Çumranın Sesi - Çumranın Gözü,Kulağı,Sesi-Haberler,Firma Rehberi
  Facebook'ta Paylaş !
501 Okunma
Yazdır
E-posta
0 Yorum
Yorum Ekle
 
 
Köşe Yazıları > S. ARABACI > 24 Haziran'ın önemi
2018-05-11 Saat: 19:09
  24 Haziran'ın önemi  
 
 
S. ARABACI
//////
 
 
   

Her seçim önemli, her seçim hayatidir. Çıkacak sonuç ülkenin geleceğini şekillendirmektedir. Ancak, 24 Haziran'da yapılacak seçimin öneminin şimdiye kadar olanlardan çok farklı olduğu muhakkaktır. Her şeyden önce yeni bir döneme girilmiştir ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ilk defa millet huzuruna çıkmaktadır. Çok farklı ve verimli bir yürütme organı oluşacaktır. Günlük siyasi polemiklerin dışında, doğrudan milletten güvenoyu almış, ancak meclise karşı sorumlu olan bir hükümet kurulacak, ülkenin meselelerinin çözümünde çok daha aktif, çok daha belirleyici ve çok daha sonuç alacak bir imkanı kullanacaktır.

                               

RİSKLİ BÖLGEDEYİZ

          Türkiye tarihi, coğrafi, ekonomik ve siyasi olarak çok riskli bir bölgededir. Dünyadaki gelişmeler ve özellikle bölgemizdeki hızlı değişimlere bağlı olarak bu risk çok daha artmıştır. ABD Başkanı Trump'ın İran ile nükleer anlaşmadan ayrılama ve 2015'te askıya alınan yaptırımları yeniden uygulama kararı, zaten gergin olan ve her türlü gelişmeye açık bulunan ortamı daha da belirsiz hale getirmiştir. İsrail rahat durmamaktadır. Arkasına aldığı Trump üzerinden bölgede yeni bir kan ve gözyaşı dönemi başlatma arayışına yeni boyutlar kazandırmaktadır. DEAŞ, PKK ve PYD terör örgütleri üzerinden sürdürülen bölgeyi yeniden dizayn etme ve bir terör devleti kurma çabaları kaldığı yerden devam etmektedir. Türkiye bütün bu gelişmelerden birinci derecede etkilenen ülkedir. Bu kanlı planları bozmak ve kendi güvenliğini sağlamak için olağanüstü gayret göstermektedir. Bu gayretin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı gibi operasyonlarla sonuç vermesi, Türkiye'den duyulan rahatsızlığı çok daha arttırmıştır.

                                       

HEDEF ÜLKEYİZ

             Hedef ülke olduğumuz, bir beka sorunu yaşadığımız acı bir gerçektir. Bu duruma nasıl ve niye geldiğimiz ayrı bir tartışmadır, ama böyle bir zamanda bunu öne çıkarmanın hiçbir faydası yoktur. Yanlıştan dönülmüş ve olması gereken yapılmıştır. Türkiye'nin var olan imkanlarını ve gücünü kullanması, buna bağlı olarak bölgesinde etkili ve belirleyici duruma gelmesi, ABD ve dost zannettiğimiz, müttefik olduğumuz ülkeleri çok rahatsız etmiştir.Etkinliğimizi kırmak, kendi iç meselelerimizle meşgul olup, burnumuzun dibinde yaşananlara ilgisiz kalmamızı sağlamak ve sonunda da Türkiye ile ilgili asıl hesaplarını devreye sokmak için, her imkanı kullanarak üzerimize geliyorlar. Gizli veya açık olarak ağır tehdit altındayız. FETÖ'nün bu kadar canlı tutulmasının, darbeye karışmış elamanlarının korunup korunmasının altında Türkiye ile ilgili kirli hesaplar var. PKK uzantısı PYD'ye 5 bin Tır, 2 bin uçak silah verilmesinin ve ABD bütçesinden pay ayrılmasının asıl hedefi Türkiye'dir. Doların son günlerde neden fırlayıp gittiğinin izahı da, ABD'nin Rusya ile gelişen ilişkileri bahane ederek Türkiye'ye silah ambargosu uygulamayı düşünmesinin sebebi de yine buralarda aranmalıdır.

                                 

ŞER CEHPESİ ÖFKELİ

          Türkiye'nin geleceğini karartmak için ellerindeki bütün imkanları seferber etmiş durumdalar. Özellikle siyasi gidişatı değiştirmek için uzun süredir özel programlar uygulandığını ibretle izliyoruz. Önlerinde en büyük engel gördükleri parti, hiç şüphesiz MHP'dir. Sayın Devlet Bahçeli'nin ufku, aklı, liderliği, vizyonu ve birikimi ile bütün oyunları bozması, bütün hesapları tersine çevirmesi, bu şer cephesinde büyük bir öfke doğurmuştur. FETÖ'nün seçmen ayağı açıklaması karşısında nasıl büyük bir telaş yaşadıklarını ve alayının birden saldırdığını ibretle izledik. Ahlakın, aklın, vicdanın tamamen bir kanara bırakıldığını hayretle görüyoruz. Ancak ne yapsalar fayda etmiyor. Sayın Devlet Bahçeli, üzerlerine üzerlerine gidiyor. Planlarını ifşa ediyor.

                       

BU MİLLET SİZE NASIL GÜVENSİN?

          24 Haziran seçimlerini hedef olarak belirledikleri ve sonuç almak istedikleri çok açıktır. İçeridekiler ve dışarıdakiler tam bir dayanışma içindeler. Birinin bıraktığını diğeri tamamlıyor.İçinde HDP'nin de olduğu ve aynı havayı teneffüs etmeye dahi tahammülü olmayanların bir araya getirilmesi bunun sonucudur. Bir an için bunların başarılı olduklarını var sayalım.Bu kadar farklı, bu kadar ayrı, bu kadar tahammülsüz olanlar biraraya gelip bu ülkeyi nasıl idare edecekler? Bırakın partiler arası uzlaşmayı, kendi içlerinde dahi anlaşamayıp gırlak gırlağa kavga ettiklerini biliyoruz. Bu millet bunlara nasıl güvenecek, nasıl oy verecek?

                             

SEÇİMİ DOĞRU YAPALIM

           Önümüze bakmak, her zaman dikkatli olmak, her zaman hazırlıklı bulunmak zorundayız.24 Haziran seçimlerinde ortaya çıkacak yürütme organı her anlamda bir dönüm noktası ile karşı karşıyadır. Bu sebepledir ki, bütün bu zorlukların farkında olan, birikimi,  öngörüsü ve deneyimi ile öne çıkan, planı ve programı bulunan bir Cumhurbaşkanı seçmek tercih değil, bir mecburiyettir. Her partinin, hatta yeni sistemde yeterli şartları yerine getiren herkesin Cumhurbaşkanı adayı olmak gibi bir hakkı elbette vardır. Ancak, seçimi doğru yapmak zorundayız. Sayın Erdoğan'a rakip olarak çıkan adayların tamamı, birikim, deneyim, program, alt yapı ve proje bakımından çok ama çok gerilerdedirler. Bu isimlerden her hangi birinin seçilmesi durumunda ülkenin bu kadar meselesiyle ilgili ne yapacağını, nasıl bir hükümet kurup sorunların üstesinden geleceğini bilmediğimiz gibi, bir tahminde de bulunamıyoruz. Ülkeni yeni ve büyük bir belirsizliğe sürükleneceği son derece açıktır.Bütün bu şartlara bir de yine tamamının birden diline doladığı, ancak hiçbir geçerliliği olmayan parlamenter sisteme dönme söylemi eklenmiştir. Ülkenin kaybedecek bir saat bile zamanı yoktur. Buna rağmen parlamenter sistem tartışması açmak, çok daha büyük ve derin belirsizliklere savrulmaktan başka bir sonuç doğurmayacaktır ki, buna ne ülkenin ne de milletin tahammülü var.


24 Haziran'ın önemi
 
 
   
     
 
 
YORUMLAR    
 
Daha önce yorum yapılmamıştır.
 
 
 
  Nazif KARAGÖZ   Nazif KARAGÖZ  
    Daha fazla zaman kaybedemeyiz.  
     
  SEDAT ULUPINARLI   SEDAT ULUPINARLI  
    EY İNSANOĞLU!  
     
  HAYRİ MUTLU   HAYRİ MUTLU  
    Dünyanın milliyetçilikle imtihanı ve MHP  
     
  Yusuf Çelik   Yusuf Çelik  
    Bu kördüğümü milliyetçiler çözer!  
     
  S. ARABACI   S. ARABACI  
    DÜN VE GÖRDÜKLERİMİZ  
     
 
 

   Son Eklenen 5 Firma  
 
» Çumra devlet hastanesi -- Telefon numaraları
» ÜNALLAR TARIM VE HAYVANCILIK - ÜNALLAR TOPTAN GIDA HA...
» Çumra Kaymakamlığı iletişim
» Asker Malzeme Setleri
» Arkhestone Duvar Kaplamaları
 
   Son Eklenen 5 İlan  
 
» ümit spor
» Ankara Çanak Anten Çanaksız Uydu Merkezi Uydu Servisi 0 5...
» Ankara Uydu Kamera Sistemleri 0 543 660 10 21
» ÇAĞLA RENT A CAR OTO KİRALAMA
» Aslan evlerinde satılık daire
 
 
 
İlginç tarlal...
1971de İstanbu...
 
 
Eski Çumra
Beytüşşebapt...
 
 
 
 
         
    Ana Sayfa | Çumra okullar | Çumra | Gündem | Nöbetci | Spor | Foto Galeri | Video Galeri | Firma Rehberi | İlanlar |    
   
   
   
     

Çumranın Sesi

© 2012 - Her Hakkı Saklıdır. - Yayınlanan köşe yazıları ve yorumlardan yazanları sorumludur.