Anasayfa  Anasayfam Yap  Sık Kullanılanlara Ekle  Reklam  Künye  İletişim 2018-11-18  
 
 
 
 
Ana Sayfa | Çumra okullar | Çumra | Gündem | Nöbetci | Spor | Foto Galeri | Video Galeri | Firma Rehberi | İlanlar |
 
 
 
 
 
  ASIL BARAJ %50+1 OLDU… - SEDAT ULUPINARLI | Çumranın Sesi - Çumranın Gözü,Kulağı,Sesi-Haberler,Firma Rehberi
  Facebook'ta Paylaş !
302 Okunma
Yazdır
E-posta
0 Yorum
Yorum Ekle
 
 
Köşe Yazıları > SEDAT ULUPINARLI > ASIL BARAJ %50+1 OLDU…
2018-04-03 Saat: 20:11
  ASIL BARAJ %50+1 OLDU…  
 
 
SEDAT ULUPINARLI
-
 
 
   
Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçilmesiyle ülkenin bir başkan tarafından yönetileceği belirlenmiştir. Bu başkan milletin seçtiği meclis tarafından değil aksine meclisi seçen millet tarafından ayrıca oylanarak seçilecektir. Bugünden sonra ülkemizde partiler tek başlarına başkan adayı çıkarsalar bile kazanıp kazanamayacakları büyük bir muamma haline gelmiştir. Adaylar millete gittiği zaman durum sıkıntılı ise yola ittifaklarla devam edecekler. Kazanmak isteyen parti ve adaylar şayet riske girmek istemezse anlaşabileceği bir siyasi partiyle ittifak yapmak zorunda. 

Siyaset bugün hiçbir siyasetçinin bir diğerine güvenemediği bir meslek haline gelmiştir.İlk turda Cumhurbaşkanı seçilebilmenin şartı %50+1 oy almaktır. İlk turda bunu alabilen aday Cumhurbaşkanı olur. Ama alamazsa ikinci tura kalır ve diğer partilerin verecekleri şartlı ve anlaşmalı destekler ile Cumhurbaşkanı olur. Bu durum hatırlarsanız önceki Cumhurbaşkanı seçiminde de aynı idi. % 50 ve üzerinde oy alan kazanır yoksa ikinci tur da en çok oyu alan kazanırdı. Şimdi de aynı değişen bir şey yok aslında.

Bu sistem halkoylamasına sunulurken “Oyların en az %50+1’ini almak” şartı yerine “ İlk turda en çok oy alan aday kazanır” şartı getirilseydi ve milletten de bu şekilde onay alınsaydı seçim ittifakı yasasına gerek kalmayacak ve en kuvvetli partinin adayı partisinin desteğiyle seçilecek ve mecliste de hâkim olacaktı. Şimdi ise parti ne kadar büyük olursa olsun ilk turda kazanmak ve işi riske atmamak, riski daha büyük olan ikinci tura işi bırakmamak için bir başka parti ile istese de istemese de ittifak yapmak zorunda kalacak. İşin garibi ittifakların önü açıldığı için meclise birçok irili ufaklı parti girecek ve büyük parti ittifak yaptığı partiye de biraz ittifak payı verecek. Dolayısıyla mecliste muhalefetin sayısı ve gücü artacak. İktidar he zaman ittifak yaptığı partinin desteğini tutmaya çalışmak için alttan almak zorunda kalacak.

Küçük partiler % 10’luk baraj sorununu yapacakları ittifaklarla aşabilecek hale geldiler. Kafayı çalıştırırlarsa baraj altında kalan ve baraj sorunu yüzünden meclise giremeyen siyasi partiler yapacakları siyasi ittifaklarla baraja takılmadan meclise girip çalışmalara katılabilirler.Şimdi büyük partilerin baraj sorunu daha büyük oldu. Onlar meclise zaten girecekler ama başkanlığı kazanmak zorundalar. Büyük partiler % 10 olan barajı bence bir hata yaparak Cumhurbaşkanlığı seçimi için % 50+1’e çıkardılar. Küçük partilerin böyle bir sorunu yok. Adamlar kiminle olursa olsun birlikte davranırlarsa meclise mutlaka girerler. %10 luk baraj sorunu olmayan herhangi bir partiyle ittifak yapması durumunda meclise mutlaka girerler. 

Ama büyük partiler Cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimleri için yine ittifak edecekler, onların barajı  % 10 değil, aksine % 50+1 oldu. İlk turda kazanmak için bunu aşmak zorundalar. Bunu aşamayanlar riski daha büyük olan ikinci tura kalacaklar. O zaman da elinizdeki balonun patlama riski oldukça büyük olacak. Bu seçim sisteminde % 1 veya %2-3 gibi küçük oyları bulunan partiler %10 baraj sorunu olmayan partilerle anlaşıp meclise girebilecekken,  %50+1’i bulup başkan çıkarma çabasında olan iktidar partilerinin iktidardan düşmesine bile sebep olabilirler. Onun için partisinin iktidarda kalmasını isteyen liderler ve tabanları küçük büyük fark etmez yarın kapısını çalmak zorunda kalabileceği hiçbir siyasi oluşumu ve onun gönüldaşlarını küçümsememeli, hor görmemeli. 

Ummadık taş baş yarar demişler.  İkinci turun sıkıntısı daha büyük, çünkü;İkinci turda milletvekili seçimi yok, sadece Cumhurbaşkanı adayları var. İrili ufaklı partilerde meclise yapacakları ittifak ile gireceği için ikinci turun meclis ve piyasa aktörleri çok değişik olacak. İnşallah olmaz ama  sıkıntılarını o zaman göreceğiz ikinci turun.. Birileri bir yerde bir yanlış yapıyor ama bunu da ilerde göreceğiz. vesselam.
ASIL BARAJ %50+1 OLDU…
 
 
   
     
 
 
YORUMLAR    
 
Daha önce yorum yapılmamıştır.
 
 
 
  Nazif KARAGÖZ   Nazif KARAGÖZ  
    İSLAM'A ZARAR VERENLER.  
     
  SEDAT ULUPINARLI   SEDAT ULUPINARLI  
    SİYASİ MENFAAT NEDİR?  
     
  HAYRİ MUTLU   HAYRİ MUTLU  
    Türkçülük bu işte…  
     
  Yusuf Çelik   Yusuf Çelik  
    KANTARIN TOPUZU  
     
  S. ARABACI   S. ARABACI  
    SİZİ YAKACAKLAR  
     
 
 

   Son Eklenen 5 Firma  
 
» Çumra Hezarfen Kafe
» Zengin Anahtar Çilingir
» Parti Malzemeleri
» dizayn karot
» Atasun Evden Eve Nakliyat
 
   Son Eklenen 5 İlan  
 
» ümit spor
» Ankara Çanak Anten Çanaksız Uydu Merkezi Uydu Servisi 0 5...
» Ankara Uydu Kamera Sistemleri 0 543 660 10 21
» ÇAĞLA RENT A CAR OTO KİRALAMA
» Aslan evlerinde satılık daire
 
 
 
İlginç tarlal...
1971de İstanbu...
 
 
Eski Çumra
Beytüşşebapt...
 
 
 
 
         
    Ana Sayfa | Çumra okullar | Çumra | Gündem | Nöbetci | Spor | Foto Galeri | Video Galeri | Firma Rehberi | İlanlar |    
   
   
   
     

Çumranın Sesi

© 2012 - Her Hakkı Saklıdır. - Yayınlanan köşe yazıları ve yorumlardan yazanları sorumludur.