Anasayfa  Anasayfam Yap  Sık Kullanılanlara Ekle  Reklam  Künye  İletişim 2020-08-14  
 
 
 
 
Ana Sayfa | Çumra okullar | Çumra | Gündem | Nöbetci | Spor | Foto Galeri | Video Galeri | Firma Rehberi | İlanlar |
 
 
 
 
 
  AYASOFYA, ÜLKÜCÜ GENÇLİK VE ALPARSLAN TÜRKEŞ - HAYRİ MUTLU | Çumranın Sesi - Çumranın Gözü,Kulağı,Sesi-Haberler,Firma Rehberi
  Facebook'ta Paylaş !
3952 Okunma
Yazdır
E-posta
0 Yorum
Yorum Ekle
 
 
Köşe Yazıları > HAYRİ MUTLU > AYASOFYA, ÜLKÜCÜ GENÇLİK VE ALPARSLAN TÜRKEŞ
2020-07-13 Saat: 14:55
  AYASOFYA, ÜLKÜCÜ GENÇLİK VE ALPARSLAN TÜRKEŞ  
 
 
HAYRİ MUTLU
-
 
 
   
"Katolik Kilisesi’nin 262’nci Papası 6. Paul, 25 Temmuz 1967 günü Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın davetlisi olarak ülkemize gelmiş; Sunay, Başbakan Süleyman Demirel, Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil tarafından havaalanında törenle karşılanmıştı. Adalet Partisi hükümeti, Papa’ya özel muamele göstermiş, Papa, 27 Temmuz günü Ayasofya’yı da ziyaret etmiştir. Mihmandarlık yapan Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’in şaşkın bakışları arasında Papa Ayasofya’da birden yere diz çöküp haç çıkartarak "İşte cennet burası’' diye haykırmıştır. Bu durumda, İstanbul’un 1453'de fethinden bu tarafa Ayasofya'da alenen dua eden, ilk Hristiyan dini lider olmuştur. Papa, 6. Paul’un Ayasofya içerisinde diz çökerek dua etmesi, Türk milletini derinden yaralamıştır. 

Tepkiler artmış, milli şuur ve tarih bilincine sahip CKMP gençlik kolları bir açıklama yaparak, AP hükümetini, Vatikan’ı ve Katolik dini lider Papa’yı sert bir şekilde eleştirmiştir. 25 Ekim 1975 yılında İstanbul Ülkü Ocakları, binlerce mensubu ile Ayasofya’ya gitmişler, Ayasofya’nın, Türk’ün olduğunun tescili için ezan okuyup, namaz kılmışlardır. Beyazıt Meydanı’nda bir araya gelen 5000 ülkücü, sloganlarla Ayasofya’ya yürümüştür. Ülkücü Gençlik tekbir sesleri ile Ayasofya’ya girmiş, Türk bayrağı asmış, Kur'an-ı Kerim okumuş namaz kılmıştır İstanbul Ülkü Ocakları’na mensup binlerce ülkücü, vakur bir şekilde Ayasofya’dan ayrılıp, Taksim’e doğru marşlarla yürümüştür. Avrupa basın-yayın organları, Ayasofya’ya girişi birinci haber olarak vermiştir.

 Milliyetçi Hareketin Lideri Alparslan Türkeş, dönemin Ülkü Ocakları Derneği (ÜOD) Genel Başkanı Sami Bal’ı, Ayasofya’nın ibadete açılması için yapmış oldukları bu ulvi tavırlarından dolayı tebrik etmiş, Ülkücü gençliği kutlamıştır. MHP lideri Başbuğ Alparslan Türkeş bir konuşmasında şunları söylemiştir: “Ayasofya bir mabettir, bir camidir. Onun, mabet olarak kullanılması en hayırlı yoldur. Ayasofya üzerinde tasarruf hakkı, aziz Türk milletine aittir. Ayasofya Camii, ibadete mutlaka açılmalıdır” CKMP/ MHP’de Genel Başkan Yardımcılıkları yapan Dündar Taşer, Ahmet Er, Osman Yüksel Serdengeçti gibi o zamanın dava büyükleri milliyetçi hareketin birçok toplantısında Ayasofya’nın ibadete açılması için tarihsel öneme sahip konuşmalar yapmıştır. 

Alparslan Türkeş'in 1991 e kadar yol arkadaşı olan Ahmet Er, Birlik Akademisinde verdiği bir sohbette “13 Kasım tasfiyesi yaşanmasaydı, Milli Birlik Komitesi’nde görevimize devam etseydik, Ayasofya Camiini ibadete açacaktık. Bir kararnameyle bu iş halledilecekti” demiştir."

 Bazen yaşanan tarihi çarçakalın keyfe keder yazması ve bizim de araştırmadan elde olana inanmamız sonucu gerçekler çoğu zaman sümen altı olmuştur. İlk fetih programı Nihal Atsız ve değerli arkadaşları tarafından yapılırken, Ayasofya için ilk nümayişde yine ülkü Ocakları(ÜGD) gençleri tarafından yapılmıştır. Vatan ve millet meselelerinde, Devletin çıkarı ve ikbali konusunda, Her daim en önde olan ülkücü gençlik Her daim de öncü olacak ve doğru ve güzel işlerin mimari olacaktır. Devletimiz yine son yıllarda ülkücü hareketin bel vermesi sonucunda ayağa kalkmış. Devlet, Devlet sayesinde şaha kalkmıştır. 

Kısa bir süre canlanan ve köreltilen,1974 ruhunu saymaz isek 1936 Atatürk'ün hastalanmasından ve devlet işlerinden tam olmasa da uzaklaşmasından sonra gerileyen, Bağımsız bir devlet olsada siyasi çalkantılar ve özellikle seçilen dışa bağımlı basiretsiz yöneticiler yüzünden her daim güç ve itibar kaybeden devletimiz Allah'ın izniyle son 4 yıldır yeni bir şahlanma sürecine girmiştir. Safları sıklaştırın Gidilecek yol uzun ve çetin. 

KIZILELMAYA HEY KIZILELMAYA (Yazıma ayak ve kaynak olan Abdullah Dede ye teşekkür ediyorum)


AYASOFYA, ÜLKÜCÜ GENÇLİK VE ALPARSLAN TÜRKEŞ
 
 
   
     
 
 
YORUMLAR    
 
Daha önce yorum yapılmamıştır.
 
 
 
  Nazif KARAGÖZ   Nazif KARAGÖZ  
    ÇAKALLARIN HÜKMÜ, KURT AYAĞA KALKANA KADARDIR.  
     
  Fikret KÜÇÜKMUMCU   Fikret KÜÇÜKMUMCU  
    BU GÜN ANNELER GÜNÜ  
     
  HAYRİ MUTLU   HAYRİ MUTLU  
    AYASOFYA, ÜLKÜCÜ GENÇLİK VE ALPARSLAN TÜRKEŞ  
     
  Yusuf Çelik   Yusuf Çelik  
    Kutlu gün  
     
  S. ARABACI   S. ARABACI  
    Özel hastanelerin korona fırsatçılığı  
     
 
 

   Son Eklenen 5 Firma  
 
» bakıcı ve hastanede hasta bakıcı ve yaşl
» Çumra Adıyaman çiğ köftecisi
» Beyde halı yıkama Çumra
» Ekrem coşkun döner Çumra
» ZEKİ PİKNİK DÖNER ÇUMRA
 
   Son Eklenen 5 İlan  
 
» Kayıp ilanı
» Acar Hafriyat
» ümit spor
» Ankara Çanak Anten Çanaksız Uydu Merkezi Uydu Servisi 0 5...
» Ankara Uydu Kamera Sistemleri 0 543 660 10 21
 
 
 
İlginç tarlal...
1971de İstanbu...
 
 
Eski Çumra
Beytüşşebapt...
 
 
 
 
         
    Ana Sayfa | Çumra okullar | Çumra | Gündem | Nöbetci | Spor | Foto Galeri | Video Galeri | Firma Rehberi | İlanlar |    
   
   
   
     

Çumranın Sesi

© 2012 - Her Hakkı Saklıdır. - Yayınlanan köşe yazıları ve yorumlardan yazanları sorumludur.