Anasayfa  Anasayfam Yap  Sık Kullanılanlara Ekle  Reklam  Künye  İletişim 2020-05-31  
 
 
 
 
Ana Sayfa | Çumra okullar | Çumra | Gündem | Nöbetci | Spor | Foto Galeri | Video Galeri | Firma Rehberi | İlanlar |
 
 
 
 
 
  "Türkiye'ye vefa borcumuzu ödemek istiyoruz" | Çumranın Sesi - Çumranın Gözü,Kulağı,Sesi-Haberler,Firma Rehberi
  Facebook'ta Paylaş !
358 Okunma
Yazdır
E-posta
0 Yorum
Yorum Ekle
 
 
Anasayfa > GÜNDEM > "Türkiye'ye vefa borcumuzu ödemek istiyoruz"
2020-03-30 Saat: 08:38
 

"Türkiye'ye vefa borcumuzu ödemek istiyoruz"

 
 
 


Doktorluk diploması olan fakat denklik alamayan Ahıska Türkü doktorlar, Türkiye’ye ve Türk milletine olan vefa borçlarını ödemek için gönüllü olarak çalışmak istediklerini söyledi.
 
   

Yıllardır sürgünde olan ve Türkiye özlemiyle yaşayan Ahıskalı Türkler 1992 yıl itibariyle Sovyetler Birliğinin dağılması ve Türkiye kapılarının üzerlerine açılmasıyla ülkemize dönmeye başladılar. Sovyetler Birliği tarafından dağıtıldıkları, birbirinden ayrı düştükleri Orta Asya ülkelerinden, Ukrayna, Rusya gibi ülkelerden, gelerek Türkiye’yi vatan seçen Ahıska Türkleri vefa borçlarını ödemek istiyor. Ahıska Türkleri arasında öğretmenlik, mühendislik, kimyager gibi mesleklerin yanı sıra içlerinde diploması olup da yıllardır Türkiye’de diploma denkliği alamayan sağlıkçılar, ebeler ve doktorlar da var.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de tehdit eden Corona Virüsü’ün (COVİD-19) etkin olduğu bu zorlu zamanlarda çalışma izni ve diploma denkliği olmayan Ahıska Türkü doktorlar, Türkiye’deki sağlık kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmak, Türk milletine bu zor günlerinde hizmet etmek istiyor. Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayan Ahıska Türkü doktorlar bunun için CİMER gibi Cumhurbaşkanlığı web sitelerine, Sağlık Kurumlarına başvuruda bulunuyor.

GÖNÜLLÜ OLARAK HİZMET ETMEK İSTİYORUZ

Hiçbir karşılık beklemeden tamamen gönüllü bir şekilde çalışmak isteyen ve devletten izin bekleyen Ahıskalı doktorlardan Rüstem Seferoğlu, Türkiye’ye olan vefa borcunu ödemek istediğini söyledi. Ailesinin 1944 yılında Sovyetler Birliği tarafından Ahıska’dan Orta Asya steplerine sürgün edildiğini dile getiren Seferoğlu, “25 yıllık doktorluk tecrübem var. Azerbaycan’da farklı sağlık kuruluşlarında görev yaptım. 2013 yılında Azerbaycan’dan Türkiye’ye taşındım. Bursa’da yaşamaya başladım. Burada diploma denkliği sorununu çözemediğim için çalışamadım. Benim gibi yüzlerce Ahıska Türkü doktor ve sağlıkçı diplomalı olduğu halde Türkiye’deki sağlık kuruluşlarında görev yapamıyor. Biz anavatanımız Türkiye’nin zor günlerinde yanında olmak istiyoruz. Her hangi bir ücret ve karşılık beklemeden gönüllü olarak ülkemize ve Türk milletine hizmet etmek istiyoruz” dedi.

OĞLUM ŞU AN GÖNÜLLÜ OLARAK ÇALIŞIYOR

Oğlunun da tıp fakültesi öğrencisi olduğunu ve şu an gönüllü olarak görev yaptığını kaydeden Seferoğlu, şunları söyledi: “Oğlum Bahtiyar Halil Seferoğlu Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi. O da okullar tatil olmasın rağmen bizden helallik alarak Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gönüllü olarak çalışmaya başladı. Türkiye’deki tüm Ahıska Türkü doktorlar ve sağlıkçılar gönüllü olarak hizmet etmeye hazır. Bundan hiçbir maddi beklentimiz yok. Türkiye bizim de vatanımız. Türk halkı bize en zor günümüzde kucak açtı. Şimdi vefa borcunu ödeme zamanı geldi. Devletimize ve aziz Türk milletine gönüllü olarak hizmet etmeye hazırız.”

AHISKA TÜRKÜ DOKTORLARDAN ÇAĞRI

Çevresinde yaşayan Ahıska Türkü doktorların göreve hazır olduğunu dile getiren Seferoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:”Ahıska Türkü doktorlardan İbrahim Koç, Kasım Emingil, Şamil Bilal ve Binali Mehmet bir araya gelerek devletimize bu zorlu süreçte karşılık beklemeden ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi. İsmini yazdığımız doktorlar haricinde Türkiye’de diploma denklikleri olmasa bile gönüllü olarak hiçbir karşılık beklemeden hastanelerde sağlık hizmeti vermek isteyen 200 üzerinde Ahıskalı sağlıkçı, ebe ve doktor bulunmaktadır. Onlar kendi aralarında Whatsapp gönüllüler grubu kurarak bu zorlu süreçte Türkiye Cumhuriyetine nasıl fayda sağlayabileceklerini konuşuyor ve aralarında istişare ederek devlet dairelerine başvuru yapıyorlar. Türk milleti olarak bu zor günleri birlikte, dayanışma ruhu il aşacağımıza inanıyoruz.”


"Türkiye'ye vefa borcumuzu ödemek istiyoruz"
Merhaba
   
  İlgili Başlıklar  
 
» ESKİ BAŞBAKAN MENDERESİ RAHMETLE ANIYORUZ.
» CORONO'DA YENİ VAKA SAYISI AÇIKLANDI.
» Maskesiz sokağa çıkmanın cezası ne kadar?
» EN SON GENEL SEÇİM ANKETİ.
» 81 il valiliğine sokağa çıkma kısıtlaması genelgesi.
 
 
 
YORUMLAR    
 
Daha önce yorum yapılmamıştır.
 
 
 
  Nazif KARAGÖZ   Nazif KARAGÖZ  
    NEREDE 4 GENEL BAŞKAN ADAYI ?  
     
  Fikret KÜÇÜKMUMCU   Fikret KÜÇÜKMUMCU  
    BU GÜN ANNELER GÜNÜ  
     
  SEDAT ULUPINARLI   SEDAT ULUPINARLI  
    GENÇLERİMİZ VE GELECEĞİMİZ  
     
  HAYRİ MUTLU   HAYRİ MUTLU  
    Ülkücü şehitler Türk milletinin iftihar ve irade cevherleridir  
     
  Yusuf Çelik   Yusuf Çelik  
    Şeytanın soytarıları  
     
  S. ARABACI   S. ARABACI  
    Çalışma hayatında koronavirüs tedbirleri  
     
 
 

   Son Eklenen 5 Firma  
 
» Endüstriyel dağcılık
» Bekir gündüz hafriyat
» ANKARA OTOMATİK ŞANZIMAN
» Çumradaki oteller
» Çumra DSİ misafirhane oteli
 
   Son Eklenen 5 İlan  
 
» Acar Hafriyat
» ümit spor
» Ankara Çanak Anten Çanaksız Uydu Merkezi Uydu Servisi 0 5...
» Ankara Uydu Kamera Sistemleri 0 543 660 10 21
» ÇAĞLA RENT A CAR OTO KİRALAMA
 
 
 
İlginç tarlal...
1971de İstanbu...
 
 
Eski Çumra
Beytüşşebapt...
 
 
 
 
         
    Ana Sayfa | Çumra okullar | Çumra | Gündem | Nöbetci | Spor | Foto Galeri | Video Galeri | Firma Rehberi | İlanlar |    
   
   
   
     

Çumranın Sesi

© 2012 - Her Hakkı Saklıdır. - Yayınlanan köşe yazıları ve yorumlardan yazanları sorumludur.