Anasayfa  Anasayfam Yap  Sık Kullanılanlara Ekle  Reklam  Künye  İletişim 2019-10-15  
 
 
 
 
Ana Sayfa | Çumra okullar | Çumra | Gündem | Nöbetci | Spor | Foto Galeri | Video Galeri | Firma Rehberi | İlanlar |
 
 
 
 
 
  405 KONUT ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ | Çumranın Sesi - Çumranın Gözü,Kulağı,Sesi-Haberler,Firma Rehberi
  Facebook'ta Paylaş !
575 Okunma
Yazdır
E-posta
0 Yorum
Yorum Ekle
 
 
Anasayfa > ÇUMRA > 405 KONUT ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ
2019-07-08 Saat: 05:47
 

405 KONUT ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ

 
 
405 KONUT ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ
 


Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ)'nün 405 konutluk toplu konut projesi iptal edildi.
 
   

Sille Mahallesi’nde 2016 yılında ihalesi yapılan ve yapımına başlanan Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ)'nün 405 konutluk toplu konut projesi iptal edildi. Kaba inşaatı biten 405 konutun inşaatı maden sahasına yapıldığı gerekçesiyle geçtiğimiz yıl durduruldu. Trilyonlarca lira harcanarak büyük bir kısmı tamamlanan inşaatın akıbeti belirsiz. Kaba inşaatı tamamlanan 405 konut çürümeye terk edildi.

MADEN SAHASINA TOPLU KONUT DİKTİLER

Kaba inşaatı biten 405 konutun inşaatı maden sahasına yapıldığı gerekçesiyle geçtiğimiz yıl durduruldu. Trilyonlarca lira harcanarak konutlar çürümeye terk edildi. Geleneksel yerel mimariye göre yapılması planlanan proje TOKİ tarafından iptal edildi. TOKİ’nin gönderdiği gerekçeli yazıda “ekonomik” sebepler ve projenin mahkemelik olması gösterildi. Bitme aşamasına gelen proje; bölgedeki kum ocakları nedeniyle mahkemelik olmuştu. Üniversitenin tüm girişimleri ise sonuçsuz kaldı. Kamuoyu maden sahasına inşaat ruhsatının neden verildiğini merak ediyor? Neredeyse tamamlanma aşamasına gelinen 405 konuta ne kadar para harcandığı ise açıklanmadı. Devletin trilyonlarca lirası bu projeyle çöpe gitmiş durumda.

EKONOMİ KÖTÜ, FAİZ ARTTI!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ)’nin Necmettin Erbakan Üniversitesi'ne gönderdiği yazıda ise iptal gerekçesi ile ilgili şunlar kaydedildi: “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar, faiz oranlarındaki yükseliş,inşaat maliyetlerindeki artış dikkate alınarak, ihalesi henüz yapılmamış veya uygulaması başlamamış yatırımların idaremizce yeniden gözden geçirilmesi ihtiyacı hâsıl olmuş, bu kapsamda bazı projeler iptal edilerek, idaremiz yatırım programından çıkartılmıştır.”

TALEPLERE OLUMSUZ CEVAP GELDİ

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü son bir hamleyle tasfiye edilen projenin TOKİ’ye ait Selçuklu Ardıçlı Mahallesi’nde yapılacak konut projesine dahil edilmesini talep etti. Ancak TOKİ, “şimdi değil belki sonra” minvalindeki cevabıyla bu talebe de olumsuz yaklaştı. İşte TOKİ'nin üniversiteye gönderdiği yazı: “Son dönemlerde gerçekleşen istatistiki ekonomik veriler, Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın geleceğe yönelik tahminleri  (enasyon, büyüme vb...), ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar, faiz oranlarındaki yükseliş,  inşaat maliyetlerindeki artış, konut piyasasındaki durgunluk vb. hususlar dikkate alınarak, ihalesi henüz yapılmamış ve/veya ihalesi yapılmış, ancak uygulaması başlamamış yatırımların İdaremizce yeniden gözden geçirilmesi ihtiyacı hâsıl olmuş, bu kapsamda, bazı projeler iptal edilerek, İdaremiz yatırım programından çıkartılmıştır.

BAŞVURU BEDELLERİ İADE EDİLECEK

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Toplu Konut Projesi 405 Adet Konut,  1’Er Adet Cami, Ticaret Merkezi ve 24 Derslikli İlköğretim Okulu İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ile ilgili mezkûr sözleşmenin tasfiye edilmiş olması ve işin yapıldığı parsellerle ile ilgili olarak devam eden yargı sürecinin ne zaman ve ne şekilde sonuçlanacağının öngörülememesi, yukarıda değinilen sebeplerden dolayı, idaremizce bazı projelerin yatırım programından çıkartılmış olması sebebiyle, talebiniz idaremizce uygun bulunmamaktadır. Bu çerçevede, Necmettin Erbakan Üniversitesi Toplu Konut Projesine başvuru yapan başvuru sahiplerinin daha fazla mağdur olmaması adına proje iptal edilerek, idaremiz yatırım programından çıkartılmıştır.Proje kapsamında, başvuru bedellerini yatırmış olan başvuru sahiplerine yatırmış oldukları tutarlar iade edilecektir.İdaremizce ileri bir tarihte yeniden toplu konut projesi geliştirilmesi durumunda, söz konusu başvuru sahipleri öncelikli hak sahibi olarak dikkate alınacaktır“


405 KONUT ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ
Merhaba
   
  İlgili Başlıklar  
 
» Konya'da silahlı kavga: 1'i ağır 2 yaralı.
» PKK'LILAR KARAMAN'LI GENCİ SIRTINDAN BIÇAKLADI
» KONYA'YA ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ
» Konya'da şüpheli ölüm!
» Konya'da silah operasyonu!
 
 
 
YORUMLAR    
 
Daha önce yorum yapılmamıştır.
 
 
 
  Nazif KARAGÖZ   Nazif KARAGÖZ  
    UNUTMAYACAĞIZ ! 12 EYLÜL  
     
  SEDAT ULUPINARLI   SEDAT ULUPINARLI  
    EY İNSANOĞLU!  
     
  HAYRİ MUTLU   HAYRİ MUTLU  
    MHP LİDERİNDEN RAHATSIZ OLAN HAİNLER  
     
  Yusuf Çelik   Yusuf Çelik  
    Sigortalılığın kapsamı ve sağlanan haklar  
     
  S. ARABACI   S. ARABACI  
    Zamanın ruhu ve ülkücülük  
     
 
 

   Son Eklenen 5 Firma  
 
» Avukat Esra Kara Birr Hukuk Bürosu
» ÇINARLAR MADENİ YAĞ VE FİLTRE DEĞİŞİMİ
» Hakiki Osmanlı Macunu
» Acaroglu hafriyat
» ÇUMRA SİSTEM HALI YIKAMA
 
   Son Eklenen 5 İlan  
 
» ümit spor
» Ankara Çanak Anten Çanaksız Uydu Merkezi Uydu Servisi 0 5...
» Ankara Uydu Kamera Sistemleri 0 543 660 10 21
» ÇAĞLA RENT A CAR OTO KİRALAMA
» Aslan evlerinde satılık daire
 
 
 
İlginç tarlal...
1971de İstanbu...
 
 
Eski Çumra
Beytüşşebapt...
 
 
 
 
         
    Ana Sayfa | Çumra okullar | Çumra | Gündem | Nöbetci | Spor | Foto Galeri | Video Galeri | Firma Rehberi | İlanlar |    
   
   
   
     

Çumranın Sesi

© 2012 - Her Hakkı Saklıdır. - Yayınlanan köşe yazıları ve yorumlardan yazanları sorumludur.